V Plzni zaduje čerstvý vítr do plachet klasické hudby

25.04.2017

Vokální kvartet Bohemia Voice vystoupí spolu s Plzeňskou filharmonií na koncertu, kterým oslaví narozeniny světově nejproslulejších zpěvaček všech dob. Barbra Streisand a Ella Fitzgerald slaví jen jeden den po sobě 75, respektive 100 let od svého narození letos na jaře. Tým nadšených umělců se rozhodl věnovat jim koncert a tím vzdát hold jejich nesrmtelnému odkazu v hudbě. Koncert bude mít svou premiéru si 25. května 2017 v prostorách DEPO2015 za vedení dirigenta Tomáše Braunera.

Projekt vznikl díky Elin Špidlové, zakladatelky kvartetu Bohemia Voice. Ta chtěla vzdát poctu Barbře Streisand a následně přídala i Ellu Fitzgerald. 

Toto zdánlivě zvláštní spojení funguje v naprosto ojedinělé dramaturgii podpořené výbornými aranžemi sepsanými přímo pro Bohemia Voice a Plzeňskou filharmonii Tomášem Illem. Ten získal mezinárodní ohlas hlavně díky nominaci na prestižní cenu Grammy v roce 2015 za aranžmá Janáčkovi Jenůfy, kteoru nahrála Pittsburská filharmonie vedená Manfredem Honeckem. "Co víc si může umělec přát, než zapojit do nádherného projektu špičkové odborníky," říká Elin Špidlová, která dala celému projektu duši. "Měli jsme to štěstí, že se nám podařilo získat na premiérové představení právě Plzeňskou filharmonii, která patří mezi naše oblíbená česká hudební tělesa. Práce s nimi je pro nás velkou poctou a vzrušujícím zážitkem. Jak mnozí zpěváci říkají, co je více než hrát s velkým orchestrem."

Program bude rozdělen do dvou bloků a zazní písně jako Papa Can You Hear Me, Memory, Evergreen, Stranger in a Strange Land, Make Our Garden Grow, Send in the Clowns, Hello Dolly, The Way We Were, The Lady Is a Tramp, A-Tisket, A-Tasket, Cheek to Cheek, (If You Can't Sing It) You'll Have to Swing It (Mr. Paganini), My Funny Valentine. Orchestr povede dirigent Tomáš Brauner, který v Plzni zastává post šéfdirigenta.

V aranžích se využije potenciálu kvartetu Bohemia Voice. V určitých fázích svých kariér zpívaly obě umělkyně s pěveckými skupinami. Barbra s Bee Gees a Ella s různými boy-bandy. Právě písně z těchto období a byly překomponovány do čtyřhlasů. Díky široké škále Bohemia Voice, která zahrnuje soprán (Zuzana Seibertová), mezzosoprán (Elin Špidlová), tenor (Bronislav Palowski) a basbaryton (Lukáš Sládek) obsáhne koncert mnoho z toho nejlepšího, co tyto dvě zpěvačky odkázaly. " Myslím, že koncert slibuje nevšední zážitek a jsem naprosto přesvědčený, že uspokojí ucho široké škály posluchačů. Jde v pravém smyslu slova o Cross Over koncert se vším všudy, co může nabídnout. Žánrově balancuje na pomezí Jazzu a klasické hudby a přináší ty nejkrásnější písně, jež "Ella s Barbrou" (omluvte moji familiárnost) zpívaly. Ve vysoce profesionálním a emotivně expresivním nastudování Bohemia Voice budou znít tyto, nebojím se říct evergreeny, stejně přitažlivě, jako v podání obou oslavenkyň. Tím jsem si zcela jistý," říká Tomáš Ille.

Bohemia Voice již od roku 2011 působí jako pěvecké těleso přemosťující populární a klasickou hudbu. V žánru, který je velmi nový a neotřelý, jsou v České republice a Evropě pionýry. I v celosvětovém měřítku se jedná o jedno z velmi mála smíšených vokálních kvartetů. Belcantovou technikou interpretují světové písně s vlastními aranžemi. Poslední rok se velmi soustředí na české publikum a tak ve své koncertní činnosti představují mnoho českých nebo česky zpívaných písní. Nejedná se o klasickou pěveckou estrádu, kterou české publikum zná z televizních obrazovek a nejedná se o klasické operní představení. "Chceme na koncerty přitáhnout diváky, kteří se zajímají o hudbu populární, ale v opravdu kvalitním provedení. Koneckonců mnoho pěveckých soutěží po celém světě vyhrávají právě zpěváci s klasickým repertoárem nebo díky belcantovému zpěvu popového repertoáru. Je tedy zřejmé, že je tzv. cross-over velmi oblíbeným žánrem a věříme, že i u nás bude jeho obliba stoupat. A to právě díky vysoké kvalitě provedení," dodává Kateřina Černá z managementu NILE Agency, s.r.o., která Bohemia Voice zastupuje.

A co na to v Plzeňské filharmonii? "V rámci naší dramaturgie se snažíme neustále nabízet a ukazovat něco nového. Spolupráce s Bohemia Voice v rámci naší crossoverové řady je jedinečnou událostí, která díky propojení vokálního kvarteta, velkého orchestru, skvělého repertoáru obou vzpomínaných zpěvaček a zapojením skutečných profesionálů, jako je Tomáš Ille, nemá srovnání. Koncert je součástí abonentí řady, ale vstupenky jsou stále ještě k dispozici na portálu Plzeňská vstupenka a v obvyklých předprodejích," těší se na koncert i ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Plzeňská filharmonie je orchestr s pevnou tradicí a renomé a je tělesem žádaným a vyhledávaným v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA. Plzeňská filharmonie je také držitelkou Umělecké ceny města Plzně za rok 2014 a 2015 v kategorii výjimečná kulturní událost roku. V roce 2015 byl orchestr vlajkovou lodí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. V posledních sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupili mimo jiné skvělí sólisté Tai Murray, Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Quefféle, Jeremy Menuhin, Gautier Capucon. V minulosti to byli také Ramon Vargas, Montserarrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů jako sir Charles Mackerras, Václav Talich, Jiří Bělohlávek nebo Libor Pešek. Současný název byl poprvé použit v roce 1934, kořeny orchestru sahají ale až k roku 1882, kdy zde působil Plzeňský filharmonický spolek. Od roku 2013 je pořadatelem festivalu Smetanovské dny. Šéfdirigentem orchestru je od roku 2013 Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem se roku 2014 stal Ronald Zollman.

Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách. Od roku 2013 zastává post šéfdirigenta Plzeňské filharmonie a od roku 2014 se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy. Se Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF-Prague Philharmonia, Munchner Symphoniker, Slovenská filharmónia, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Athen, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů, Moravská filharmonie Olomouc či Severočeská filharmonie Teplice, Český národní symfonický orchetr aj. Je zván též významnými mezinárodními festivaly - Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen, kde spolu se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu byl pozván na zahajovácí koncert ke 150. výročí Richarda Strausse. Provedl zde Alpskou Symfonii Richarda Strausse. Dále hostoval na festivalech Pražské jaro, MHF Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov aj.


© 2017 Bohemia Voice / Při výrobě těchto stránek jsme nazazpívali falešný tón.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky